Staff List

Staff

 
            Principal                                J. Williamson, M.A. (Oxon); NPQH
            Vice-Principals                       C.A. McKinstry, B.Ed., P.G.Dip.G.C.
                                                        Mrs J.A. Muise, B.Sc., P.G.C.E., PGC(CEG), PQH (NI)
            Registrar                                K J Wilson, B. Sc. (Econ), FCA
 

Council of Studies 

    
Head of History/Head of School Improvement B.P. Waring, B.A., P.G.C.E.
Head of Science/Head of Key Stage 3 W.S. Johnston, B.Sc P.G.C.E.
Head of Geography/Head of Key Stage 4 I.R.H. Gray, B.Sc., P.G.C.E.
Head of PE/Games J.B. Peak, B.A., P.G.C.E.                                                                 

Assistants

 
D.J. Madill B.A. P.G.C.E.
R.G. Pattison B.A. P.G.C.E.
W.O’D. Jacques B.A.
P.M. Bolton M.A. B.Mus. P.G.C.E.
G.I.V. Hamilton B.Sc. P.G.C.E.
Mrs M.A. O’Fril MBA B.Sc.(Econ.) P.G.C.E. PGC(CEG)
R.J. Wilson B.Ed. P.G.D.Sc.
Mrs S. Monteith B.A. P.G.C.E. D.A.S.E.
D.J.S.  Wilson B.A. P.G.C.E. PQH (NI)
D.S. Scott B.Sc. D.I.S. P.G.C.E. M.Ed.
R.K. Hedley B.Sc. M.Sc. P.G.C.E.
N.D. Carson B.Eng. M.Sc. P.G.C.E.
Mrs V.H. McCord B.A. M.Ed. P.G.C.E.
A.R. Douglas B.Sc. D.I.S. P.G.C.E.
G.T. Monteith B.Ed.
J.H. Seath B.D. P.G.C.E.
Miss Z. Huston M.A. P.G.C.E.
T.H. Lynn B.Sc. M.Sc. P.G.C.E.
S. McMillan B.A. P.G.C.E.
Miss J.E. Kelly B.A. P.G.C.E
M.E. Titterington B. Ed. P.G.C.E
Mrs E.V. Johnston B.Sc. M. Ed. P.G.C.E.
Mrs L.E. Tomb B.A. P.G.C.E.
R.P. Griffiths  M.Phys P.G.C.E.
G.C. Russell B.Sc. M.Sc. P.G.C.E.
Miss N. Cosgrove  L.Lb (ling.Fr) P.G.C.E.
M.H. Lyttle B.Sc. P.G.C.E.
Mrs K. Walsh B.A. M.A. P.G.C.E.
C.J. Leathley B.A. M.Ed. P.G.C.E.
D. O’Neill B.Sc. P.G.C.E
A.J. Allen B.Sc. P.G.C.E.
Mrs M.J. Matchett M.A. B.A. P.G.C.E.
Miss J.L. Gray B.Sc. P.G.C.E.
Miss R.M. Haslett B.Sc. P.G.C.E
D. McCann B.Sc. P.G.C.E.
Mrs G. Horner B.A. P.G.C.E
Miss K.E. Reid BSc. P.G.C.E.
Mrs L. Woodhouse M.Eng. P.G.C.E.
S. Archibald M.Eng. P.G.C.E.
Mrs K. Gilmore B.A. P.G.C.E.
D.M. Lambe B. Ed.
S. Gamble B.A. P.G.C.E.
C.J. McIvor B.Sc. Ph.D. P.G.C.E. P.G.C.H.E.T.
Miss E. R. Mahoney M. Sc. P.G.C.E
Mrs L.A.Leigh Livingstone M.A.(Cantab) P..G.C.E.
S. McMullan B.Sc. P.G.C.E
P.R.G. Sheppard B.A. P.G.C.E
Mrs C.A. Mayberry B. Ed.
Miss K. Mitchell B.A. P.G.C.E. Dip. KM
J.A.G. Macafee B.Sc. P.G.C.E. R.C.P.
G. Steele  B.Ed., M.Ed., D.A.S.E. SENCO
 

Part-Time Teachers

 
Mrs L. Sturgess Dip.A.D. A.T.D.
Miss K. O’Hara B.Mus P.G.C.E.
R.McB. Davren B.Sc
Mrs F.C. Eakin B.Sc. M.Sc. P.G.C.E.
Mrs K. Rogers B.Sc. P.G.C.E
Mrs S. McGonigle M.A. P.G.C.E
 

Music Tutors

 
C. Irvine B.Mus.
G.J.P. Macatasney M.A., M.Ed., L.T.C.L.
G.W. Newman B.Mus., M.V.S.A., M.G.A.L.
M.J.N. Newman Dip. de Musica
B. Overton
C. Robb
Mrs J. Farrar A.T.C.L.
J. Blakeman M.A., B Mus., L.T.C.L
A. Bell
D. Howell
Mrs D. Cooper
Miss K. Peters
 

 Classroom Assistants

 
Mrs M. Bell B.Ed. Classroom Assistant
Mrs R. McNair Classroom Assistant
Mrs E. O’Kane Cert Ed Classroom Assistant
Mrs J. Taylor Classroom Assistant
Mrs A McCreery Classroom Assistant
Miss L Sergeant Classroom Assistant
Ms B Logan B.A. Dip. R.S.A. (Spld) Classroom Assistant
Mrs J Connolly B.A. P.G.C.E. Classroom Assistant

Non-Teaching Staff           

Registrar                    K J Wilson, B. Sc. (Econ), FCA

Assistant Registrar    Mrs E E Davidson, B.Sc. (Econ), FCA

J. Maxwell B.Sc.(Open) Snr Lab Technician
R. Redpath Maintenance Team
E. Cressey School Steward
Mrs D. Rae Registrar’s Secretary
J. Young Technology Technician
Mrs D. McShane Accounts Clerk
Mrs A.L. Keatley P.A. to Principal
J. Newberry Maintenance Team
N. Rae Deputy Head Groundsman
Mrs K. Lindsay M.L.S. A.L.A. Librarian
Mrs H. Boyd B.A. Reprographics/Admin
B. Gamble Gateman
J. King B.Sc. IT Administrator
W. Armstrong Maintenance Team
T. Hume Payroll/Accounts Clerk
A. McEwen Groundsman
Mrs Y. Geary Accounts Clerk
Mrs P. Surgenor Accounts Clerk/Receptionist
G. Keatley Maintenance Team
Mrs A. Halley B.A. Library Assistant
Mrs L. Totten B.Sc. Laboratory Technician
G. F. Lomax B.Ed. B Sc. NEBOSH RSciTech Lab Technician
Miss C. King Sixth Form Centre Supervisor
Mrs J. Sharma SIMS Administrator/Sec Asst 
 

Preparatory Department  

         
Headmaster    W.A.O. Armstrong, B.A., P.G.C.E., D.A.S.E.           
Senior Assistant         R.M. Guy, B.Ed.Assistants
 
S.J. Markwell B.Ed.
Mrs R. Watson B.Ed., D.A.S.E.
G.W. Francey B.A., P.G.C.E.
Mrs D.L. Wallace B.Ed.
Mrs P.J. McCullough B.Ed. D.A.S.E.
Mrs A.S.H. Morwood B.Ed.
D. Rice B.Ed.
Miss E. Selby B.A., P.G.C.E.
Mrs C. Bell B.Ed. D.A.S.E.
Mrs H Bambrick B.Ed.
 

Part -Time Teachers

 
Mrs A. McMichael B Mus. P.G.C.E. Dip. L.C.M.
 

Non-Teaching Staff

 
A. Rothwell School Caretaker
Mrs K. Little School Secretary
Mrs C Reilly Classroom Assistant & After School Assistant
Mrs G. Erwin Classroom Assistant
Mrs H. Wilson Playgroup Supervisor
Mrs A. Bronte Playgroup Assistant
Mrs K. Armstrong Playgroup Assistant
Mrs P. Crawford After School Supervisor
Miss J Gibson Classroom Assistant
Mrs A Hanna Classroom Assistant
Miss E Wright General Assistant


Location

Links